Utrinki z mednarodnega srečanja specialistov s področja trgovinskega bančništva srednje in vzhodne Evrope

13. novembra 2024 je Nova Ljubljanska banka v prostorih Centra za inovativno podjetništvo gostila letno srečanje regionalnega odbora ITFA (angl. International Trade and Forfaiting Association), svetovnega trgovinskega združenja podjetij, finančnih institucij in posrednikov, ki se ukvarjajo z globalno trgovino in financiranjem terjatev.

Rekordna udeležba – dogodku je prisostvovalo preko 100 bančnih strokovnjakov iz kar 40 finančnih institucij, ki delujejo v regiji srednje in vzhodne Evrope – priča o zavedanju bank o pomembnosti podpre njihovim poslovnim partnerjem v mednarodni trgovini, zlasti v razmerah izrazite negotovosti, umirjanju gospodarske rasti in povečanih geopolitičnih tveganj, ter o izzivih, ki jih prinašajo dinamična regulativa in digitalizacijski trendi, ki niso zaobšli niti segmenta financiranja dobavne verige.

Dogodek je uradno otvoril Semih Özcan, vodja poslovanja s podjetji v VakifBank International ter predsednik regionalnega odbora ITFA. Izpostavil je pomen iskanja inovativnih rešitev za podporo mednarodni menjavi, še zlasti v segmentu malih in srednje velikih podjetij. Predstavil je tudi namen in cilje organizacije ITFA, njeno organiziranost ter preko 50 konferenčnih dogodkov, ki jih vsako leto organizira širom sveta.

Kot je v imenu gostitelja dogodka poudaril Andrej Lasič, član uprave NLB, udeleženi predstavniki bank, katerih bilančna vsota presega 8 bilijonov EUR, prihajajo iz držav z izjemnim potencialom in geostrateško lego. Aktualna dinamičnost na svetovni geopolitični in gospodarski sceni odpira vrata tudi številnim priložnostim v regiji, pri tem pa lahko banke z instrumenti za spodbujanje mednarodne menjave z državami, ki se pridružujejo polnopravnemu članstvu v Evropski uniji, v tem procesu odigrajo še posebej pomembno vlogo.

 

Na fotografiji levo: Andrej Lasič, član uprave NLB

Helena Belingar, direktorica trgovinskega bančništva v NLB in članica regionalnega odbora za srednjo in vzhodno Evropo pri ITFA ter predsednica Odbora za dokumentarne bančne posle pri ZBS, je goste pozdravila s slikovitim nagovorom o slovenski kulturi, tradiciji in ustvarjalnosti. Ob tem je izpostavila, da izjemna udeležba ni zgolj priznanje NLB, temveč tudi priznanje slovenskemu bančništvu. Neverjeten odziv pa dokazuje tudi veliko prepletenost evropskega gospodarstva, saj se banke vse bolj zavedajo pomembnosti podpore svojih poslovnih partnerjev v mednarodni trgovini.

Udeleženci in delegati so se v osrednjem delu dogodka dotaknili tako aktualnosti makroekonomskega okolja, kot specifik, ki oblikujejo in spreminjajo domačo ter svetovno regulativo in prakso trgovinskega financiranja.

Dorota Strauch iz Raiffeisen Bank International je predstavila gospodarske obete v regiji srednje in vzhodne Evrope v razmerah »nove normalnosti« ter zlasti v luči izida nedavnih predsedniških volitev v ZDA in ohlajanja nemškega gospodarstva. Osvetlila je pomen slednjega za ostale države EU in še posebej države iz regije, ki pa zaenkrat kaže razmeroma dobro odpornost in tudi projekcije makroekonomskih kazalcev za leto 2025 kažejo razmeroma dobro sliko (»consuption-driven muted recovery«). Dotaknila se je učinkov ekonomske politike ZDA pod novo administracijo (carinske dajatve, ohlapnejša fiskalna politika, pritisk na inflacijo …) in predstavila možne negativne posledice za EU ter Kitajsko.

Charlie O’Mulloy iz Evropske banke za obnovo in razvoj in Maria Mogilnaya iz CargoX sta na praktičnem primeru uvoza mongolskega kašmirja v EU predstavila, kako se pod vplivom naprednejših tehnoloških rešitev spreminja mednarodna trgovina, transport blaga ter instrumenti, ki jo podpirajo, zlasti v kontekstu upoštevanja elementov krožnosti, trajnostnosti in etičnosti. Velik vpliv na te trende ima nedavno sprejeta ali nastajajoča evropska regulativa s področja trajnostnosti (direktivi CSRD in CSDDD), mehanizem za ogljično prilagoditev na mejah (EU CBAM) ter digitalni potni list za izdelke (DPP), ki zagotavlja izčrpne informacije o celotni vrednostni verigi.

V okviru panelne razprave, ki jo je vodila Siân Aspinall, glavna izvršna direktorica v BPL Global in predsednica odbora za zavarovanja pri ITFA, so bili obravnavani pristopi k zavarovanju terjatev pred komercialnimi in političnimi tveganji z več aspektov. Sogovorniki so bili enotni, da so tovrstna zavarovanja zelo pomembno in uporabno orodje, ki lahko omogoči povečanje obsegov izpostavljenosti do podjetij in boljše upravljanje s kapitalom, strankam pa prinaša koristi v obliki cenejšega ter dostopnejšega financiranja.

Predavanja je sklenil Sean Edwards, vodja pravne pisarne banke SMBC International in predsednik izvršnega odbora ITFA. V svoji predstavitvi je udeležencem približal pravni in regulativni razvoj na področju trgovinskega financiranja dobavne verige ter ključne regulativne novosti. Med njimi je predstavil postopek sprejemanja predloga uredbe o boju proti zamudam pri plačilih, ki bi, po predlogu Evropske komisije, uvedla kogentno omejitev plačilnih rokov v vseh B2B transakcijah na 30 dni. To bi imelo številne in za marsikatero podjetje drastične negativne posledice, ki so bile dokazane tudi z empiričnimi raziskavami v Nemčiji, zato je ITFA odločevalcem v Bruslju predstavila protiargumente oz. opozorila na pomanjkljivosti predlagane ureditve. Podobno (skupno) pobudo pa so pri MGTŠ in MF marca letos sprožili Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje bank Slovenije in Nacionalni odbor Mednarodne trgovinske zbornice za Slovenijo (ICC Slovenia).

 

Na fotografiji desno: Sean Edwards, vodja pravne pisarne banke SMBC International in predsednik izvršnega odbora ITFA.

Dogodek je udeležencem omogočil izmenjavo znanj in spremljanje ključnih tržnih in regulatornih vprašanj ter trendov, ob tem pa so spoznali tudi nove poslovne partnerje in razpravljali o potencialnih poslovnih priložnostih. Srečanje se je zaključilo z vodenim obiskom edinstvenega muzeja slovenskega bančništva Bankarium v stavbi Mestne hranilnice ljubljanske na Čopovi ulici v Ljubljani. Muzej je nastal pod okriljem NLB., v njem pa je skozi različne zgodovinske etape predstavljena naša bančna dediščina od leta 1820 do danes. Podani so bili tudi odgovori na številna vprašanja gostov, kot npr. kdo in kdaj je izdal prvi kovani novec ter prvi bankovec, od kod izvirajo besede denar, banka in »money«, koliko tehta bankomat in katerega leta je bil prvi postavljen v Sloveniji ter kolikšno je bilo največje število kreditnih institucij na Slovenskem. Odgovor, da jih je pred drugo svetovno vojno delovalo 330, je presenetil mnoge.

 

Za Združenje bank Slovenije: Kristijan Hvala
Ljubljana, 14. november 2024

O združenju ITFA:

Združenje ITFA (ang. International Trade and Forfaiting Association), ki je bilo ustanovljeno leta 1999, združuje približno 350 podjetij, finančnih institucij in posrednikov, ki se ukvarjajo z globalno trgovino, dobavnimi verigami in financiranjem terjatev iz več kot 50 različnih držav s 6 kontinentov sveta. ITFA združuje banke in finančne institucije, ki se ukvarjajo z distribucijo tveganj, povezanih s trgovino, ter z iskanjem načinov za zmanjševanje teh tveganj.

ITFA je organizirana v 12 regionalnih odborov, ki predstavljajo centralizirano podporo na različnih geografskih območjih, s tem pa zagotavlja, da vsi odbori delujejo v korist svojih lokalnih članov, hkrati pa so usklajeni z globalnim programom in poslanstvom ITFA. Regionalni odbori ITFA promovirajo združenje na regionalni ravni, si prizadevajo za pridobivanje novih članov in organizirajo lokalne dogodke, ki so običajno izobraževalnega značaja, hkrati pa zagotavljajo izmenjavo idej in sodelovanje med regijami. Regionalni odbor za srednjo in vzhodno Evropo sestavljajo člani iz 15 različnih držav.