Združenje bank Slovenije na osnovi aktualnih družbenih, zakonodajnih in regulatornih sprememb, ki se nanašajo na prehod na nizkoogljično družbo, ter družbene odgovornosti bank in hranilnic pri financiranju tega prehoda, z namenom čim učinkovitejše vzpostavitve ustreznih ter čim bolj enotnih bančnih praks, izpolnitve pričakovanj deležnikov in s tem zagotovitve prispevka bančnega sektorja k zagotavljanju trajnostne preobrazbe gospodarstva izdaja prve smernice trajnostnega financiranja.
Smernice povzemajo ključne regulatorne zahteve na področju trajnostnega financiranja in članicam ZBS podajajo nezavezujoče usmeritve pri razvoju trajnostnega financiranja v skladu z načelom sorazmernosti. Smernice poleg sedmih temeljnih načel, ki se nanašajo na prilagoditev strategije in poslovnega modela bank, vključevanje okoljskih, socialnih in upravljavskih (ESG) dejavnikov v proces upravljanja tveganj in financiranja z vidika presoje komitentov ter posameznih naložb, odnose s komitenti in drugimi deležniki, poročanje in razkritja ter notranje upravljanje in kulturo, vsebujejo tudi slovar osnovnih pojmov ter poseben dodatek s popisom ključnih regulatornih podlag, kot je npr. EU taksonomija, smernice Evropskega bančnega organa o odobravanju in spremljanju kreditov, vodnik Evropske centralne banke o podnebnih in okoljskih tveganjih idr.
Banke in hranilnice k trajnostnemu financiranju pristopajo v skladu z načelom sorazmernosti oziroma na način, ki ustreza njihovi velikosti, razvitosti, naravi in kompleksnosti dejavnosti, organizacijski strukturi, obsegu poslovanja in stopnji izpostavljenosti različnim vrstam tveganj, povezanih z okoljskimi, socialnimi in upravljavskimi dejavniki.
Glede na to, da je proces trajnostnega razvoja in prehoda tako z zakonodajnega kot izvedbenega vidika še v teku, se bodo smernice z uvajanjem dodatnih zakonodajnih podlag in nadaljnjimi spremembami družbe v odnosu do ESG ciljev ustrezno dopolnjevale ter prilagajale.
Povezava na ZBS Smernice trajnostnega financiranja
Združenje bank Slovenije
Ljubljana, 9. julij 2021